Valberedningen söker kandidater till styrelsen

Det här är ett meddelande från valberedningen, vi har fått förtroendet att hitta kandidater till föreningens styrelse. Det är alltid årsmötet som bestämmer vilka som sitter i styrelsen och årsmötet består av dig som medlem. Valberedningen lägger fram ett förslag på styrelsekandidater som är intresserade att delta.

Nu är vi på jakt efter föreningens bästa styrelseförmågor. Du ska vilja bidra med bra idéer och kunna ta genomtänka beslut för föreningens bästa. Ett styrelseuppdrag är minst ett år långt och innebär ungefär 11 möten per år. Som del av styrelsen har du stort ansvar och får påverka stora beslut.

Vill du vara med? Skicka ett mejl till valberedningen (bjorn.hollertz@gmail.com och erik.berglof@comhem.se) och berätta vad du vill bidra med och om varför du vill vara förtroendevald i föreningens styrelse.